Členové sdružení Mezinárodní chodec zahájili v březnu úspěšněně novou sezonu zahraniční výkonnostní turistiky. Toto občanské sdružení ,které má sídlo v Novém Boru, zorganizovalo ve spolupráci s CK Alea Tours a s CA BORTOUR Nový Bor účast na dvoudenním dálkovém etapovém pochodu GILBOA MARCH ve stejnojmenném pohoří na severu Izraele. Mezinárodní výprava, která vycestovala z České republiky se skládala ze 13 českých členů sdružení Mezinárodní chodec, 3 německých a 2rakouských hostů. Cílem této výpravy bylo Úspěšně absolvovat zmíněný pochod, který je součástí mezinárodní ligy „lnternational Marching League“, nasbírat body do celkového hodnocení zemí zapojených do této ligy, ale také seznámit se s přírodou, památkami i současným životem v této těžce zkoušené zemi.

V průběhu konání pochodu byla skupina ubytována v kibucu Beit Alpha na stejném místě jako při své první účasti na této akci před pěti lety. Přivítání ubytovateli bylo velice milé a přátelské. Členové naší skupiny měli možnost alespoň částečněnahlédnout do života a kultury lidí v tradičním samostatně hospodařícím kibucu.

Týdenní pobyt ve Svaté zemi zanechal v každém účastníkovi spoustu dojmů. Izrael, tento úzký pruh země vklíněný do cípu Arabského poloostrova, poskytuje množství nádhemých pohledů a nečekaných kontrastů. Dějiny zanechaly této zemi nespočet historických památek. Naše skupina navštívila cestou po Izraeli celou řadu z nich: Jeruzalém, Betlém, Haifu, arabský Nazaret, křižácká města Caesareu a Akko a další místa.

Hlavním cílem naší cesty byl pochod Gilboa March. Trasa pochodu vedla zpočátku po ostře sledované hranici a podél plotu se Západním břehem Jordánu – autonomním palestínským územím. Za třicetistupňového vedra stoupala po cestách lemovaných obrovskými opunciemi do pohoří Gilboa. Ve vrcholových partiích vedla borovicovými lesy s výhledy do dalekého okolí – přes velké plochy rybníků až ke vzdálené hoře Tabor. V závěru pochodu nás cesta zavedla nazpět do údolí nádherně provoněného plantážemi kvetoucích a zároveň plodících pomerančovníků. Každý člen naší skupiny úspěšně absolvoval 40km a v cíli byl odměněn medailí a diplomem. Při celkovém vyhodnocení jsme na závěr pochodu převzali pohár pro nejúspěšnější zahraniční skupinu. Na druhém místě se umístili naši tradiční rivalové z akcí „lnternational Marching League“, skupina pochodníků z Holandska. Na tomto úspěchu české výkonnostní turistiky se podíleli členové sdružení Mezinárodní chodec z Prahy, Jihlavy, Rakovníka, Vítkova a z Horní Břízy. Především však novoborští – Leontina Křtěnská, Marta Baláková, Dana Našincová, Jíří Našinec a Jiří Jelínek- kteří tvořili početně nejsilnější část výpravy.

Po absolvovaných pěších kilometrech pohořím Gilboa naše výprava krátce relaxovala v nejníže položeném místě na světě ve vodách Mrtvého moře. Relaxace však byla v skutku krátká, po koupeli a noclehu v izraelském Eilatu přibyly účastníkům další pěší kilometry na jednodenním výletu do jordánského skalního města Petra. Při téměř čtyřhodinovém pobytu v tomto fascinujícím skalním městě starých Nabatejců, nacházejícím se v jordánském království, své nohy nešetřili ani tady.

Cesta domů byla časově náročná – lelecky z Eilatu do Tel Avivu a na úsvitu následujícího dne z Tel Avivu do Prahy. I přes probíhající volby panoval na území Izraele relativní klid. 30. března dopoledne přistál na ruzyňském letišti letoun z Tel Avivu se všemi členy skupiny Mezinárodního chodce a s pohárem v kufru.

Jiří Jelínek,předseda sružení Mezinárodní chodec
otištěno v Novoborském měsíčníku (květen 2006, str. 15 a 16)

---

Komentáře jsou uzavřeny

---