V březnu se čtveřice členů novoborského občanského sdružení Mezinárodní chodec vypravila na další dálkový pochod za hranice našich běžných vzdáleností. Vypravili jsme se na dvoudenní pochod Canberra Two Day Medal Walk 2004 do hlavního města Austrálie Canberry. Cíl naší cesty byl v uctyhodné vzdálenosti 17.000 km od Nového Boru. Tuto vzdálenost jsme překonali po 20ti hodinách letu s malou 2denní zastávkou v Singapuru. Přeletěli jsme mnohá časová pásma a z naší pozdní zimy jsme se rázem přesunuli na začátek teplého australského podzimu. Austrálii jsme poznali jako zemi obrovských rozměrů a kontrastů, krásné přírody a zemi obrovské směsice národností. Procestovali jsme jihovýchodní část Austrálie třemi státy New South Wales, Victoria a South Australia. Navštívili velká města Sydney, Melbourne a Adelaide. Projeli jsme autem 4.000 km a to vše proti našim zvyklostem vlevo, přičemž jsme navštívili mnoho národních parků a rezervací. Austrálie má všechno, co cestovatel potřebuje – moře, útesy, hory, pouště a k těmto přírodním krásám mají Australané velmi citlivý vztah, který vyjadřují všude přítomným heslem: Předejme přírodu další generaci ve stavu, v jakém jsme ji dostali my.

Z našich zážitků se nám nejvíce líbilo zdolání nejvyšší hory Mount Kosciusko s nadmořskou výškou 2.229 m a dále kouzelné jižní pobřeží, které jsme pozorovali ze serpentin Great Ocean Road. Nezapomenutelný dojem v nás také zanechaly návštěvy zbytků deštných pralesů.

Na dálkovém pochodu okolím Canberry jsme zastupovali Čechy mezi 17ti národy, které se tohoto pochodu zúčastnily. Zvláštností pochodu bylo, že jsme za dva dny napochodovali 60 km a při tom jsme se neustále pohybovali ve městě s parkovou úpravou. Canberra je velmi moderní a je postavena tak, že tvoří obrovský park, ve kterém se střídají zelené parkové pruhy s ulicemi a vše je uspořádáno do soustředného pětiúhelníku se středem na břehu umělého jezera. Přízemní rodinné domky jsou pak posazeny do zeleně parků.

Zaslouženě získané medaile po úspěšně absolvovaném dvoudenním pochodu nám budou společně se spoustou zážitků z cestování po Austrálii navždy připomínat naši cestu na rudý kontinent.

Zatímco my jsme se vraceli z naší dlouhé cesty nazpět, další skupinka našich kamarádů a členů našeho sdružení vyrážela na další dálkové pochody ligy IML na severoamerický kontinent. V Kanadě absolvovali dvoudenní pochod okolím Victorie – hlavního města Britské Kolumbie a ve Spojených státech amerických dvoudenní pochod okolím města Vancouver ve státě Washington. Tato skupinka členů sdružení Mezinárodní chodec prodloužila sérii našich úspěšných účastí na těchto severoamerických pochodech trvající již od roku 1999. Účast našich chodců zde vyvolal mimo jiné také velký zájem místního tisku. Zbývající část pobytu za „velkou louží“ strávila naše čtveřice návštěvou přírodních zajímavostí, zejména kanadských národních parků.

Za občanské sdružení Mezinárodní chodec ing. Pavel Zemek
Zveřejněno v Novoborském měsíčníku (rok 2004)

---

Komentáře jsou uzavřeny

---